Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne Vitafon Aktiv w zestawie z specjalistycznymi mankietami mocującymi.Mikrowibracje tkanek stanowią ważny i niezastąpiony składnik procesów fizjologicznych i immunologicznych. Są one potrzebne do odprowadzania nadmiaru płynów z organizmu, biorą udział w stymulacji krążenia, odżywianiu komórek znajdujących się w dużej odległości od naczyń włosowatych, w procesach immunologicznych dotyczących transportu i przenikania leukocytów do komórek tkanki oraz w procesach krwiotwórczych, realizowanych w szpiku.
Wibroakustyczne metody leczenia i profilaktyki chorób po raz pierwszy znalazły zastosowanie w praktyce pod koniec XX wieku.
Istota metody polegała na tym, że w miejscu zmian chorobowych stosowano oddziaływanie za pomocą drgań dźwiękowych o zmieniającej się w określonej skali częstotliwości. W efekcie w miejscu oddziaływania znacznie poprawiał się przepływ krwi i limfy.
Metodyka leczenia obejmuje także wibroakustyczne oddziaływanie na wątrobę i nerki, znacznie zwiększając ich wydajność.
Wysoka skuteczność leczenia znalazła swoje wyjaśnienie wraz z odkryciem zjawiska mikrowibracji tkanek organizmu, będącego obok tlenu i energii jednym z najważniejszych zasobów organizmu.
Oddziaływanie wibroakustyczne na tkanki organizmu nie tylko poprawia ukrwienie i krążenie limfy, ale także nasyca je mikrowibracjami, którego brak często jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że organizm nie radzi sobie z chorobą.
Wibroakustyka to forma leczenia, która wspomaga pracę organizmu wykorzystując naturalne dla człowieka mikrowibracje.
Terapia polega na kontaktowym oddziaływaniu na chore tkanki za pomocą mikrowibracji, czyli drgań dźwiękowych o zmiennej częstotliwości na te miejsca w ciele pacjenta, w których zaszły zmiany chorobowe. Działanie takie prowadzi do poprawy przepływu płynów ustrojowych.
Sposób działania:każde schorzenie oznacza wzrost liczby uszkodzonych komórek na danym obszarze. Uszkodzone komórki słabiej radzą sobie z usuwaniem produktów katabolizmu i metabolizmu.
Zamiast na zewnątrz organizmu, produkty przemiany materii trafiają do krwiobiegu, zaburzając równowagę chemiczną w ciele.
Za usuwanie ich odpowiedzialne są przede wszystkim nerki, w związku z czym terapię wibroakustyczną z założenia należy stosować również w obszarze nerek. Celem tego jest usprawnienie funkcjonowania nerek, prowadzące do normalizacji ciśnienia tętniczego, obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz przyspieszenia odprowadzania produktów przemiany materii.
Terapia wibroakustyczna usprawnia funkcjonowanie naczyń limfatycznych oraz krwionośnych, korzystnie wpływając na przepływ płynów w ludzkim organizmie oraz prowadząc do powstania homeostazy.
Oddziaływanie wibroakustyczne za pomocą urządzenia VITAFON w zależności od wybranego przetwornika pozwala na miejscowe wyrównanie deficytu mikrowibracji z minimalnego poziomu do fizjologicznego maksimum, określanego jako intensywność mikrowibracji tkanki mięśniowej przy maksymalnym napięciu fizycznym w zdrowym organizmie.
Terapia wibroakustyczna pozwala na:- poprawę funkcji pompowania zarówno w limfatycznych, jak i krwionośnych naczyniach włoskowatych oraz drobnych naczyniach, dzięki czemu wzmaga się odprowadzanie z tkanek nadmiaru płynów;
- wzrost odprowadzania krwinek (limfocytów, erytrocytów itp.) z tętniczych naczyń krwionośnych do śródmiąższu oraz krwiotwórczych macierzystych ze szpiku kostnego do zatoki żylnej;
- wzrost przewodnictwa śródmiąższu oraz wzrost częstotliwości kontaktów komponentów biologicznych, dzięki czemu rośnie poziom reakcji immunologicznych;
- wzrost przepuszczalności śródbłonka naczyń włosowatych w przypadku dużych węzłów chłonnych, przyczyniając się dzięki temu do obniżenia ciśnienia onkotycznego w tkance i przyspieszenia odprowadzania do obiegu cytokin i przekaźników, dbających o poprawę kompleksowych reakcji organizmu;
- przyspieszenie procesów filtracyjnych, zachodzących w błonach porowatych (np. w nefronach);
- pobudzenie mechanoreceptorów.
Terapia ta jest tym efektywniejsza, im większy jest deficyt mikrowibracji w określonych tkankach.
Zastosowanie:- choroby i urazy kręgosłupa,
- przepuklina kręgosłupa,
- zapalenie korzonków nerwowych,
- ból pleców,
- zapalenie stawów i artretyzm,
- dna moczanowa,
- ostroga piętowa,
- łokieć tenisisty,
- skrócenie czasu leczenia złamań,
- zapalenie stercza,
- gruczolak gruczołu krokowego,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- impotencja,
- choroba nadciśnieniowa,
- zapalenie ucha środkowego,
- angina (ostre zapalenie migdałków),
- bronchit,
- zapalenie sutka surowicze, zjawisko laktostazy,
- cukrzyca.
Przed rozpoczęciem terapii Vitafonem należy poddać się badaniu lekarskiemu w celu postawienia poprawnej diagnozy, określenia przyczyny choroby oraz w celu określenia przeciwwskazań.
Częstotliwość przeprowadzania zabiegów:zazwyczaj zabiegi przeprowadza się wieczorem, przed snem.
Jednak aby osiągnąć maksymalny efekt leczniczy, konieczne jest stosowanie się do następujących zasad:
- w połączeniu z terapią środkami farmaceutycznymi zabiegi należy przeprowadzać podczas maksymalnej koncentracji leku we krwi tj. 40–60 minut po przyjęciu tabletek lub innych leków doustnych, 5–15 minut od zastrzyku i 2–4 godziny od nałożenia maści.
Działanie Vitafonu trwa 4–6 godzin. Optymalna liczba zabiegów na dobę to trzy.
Czas trwania zabiegów:czas trwania pierwszych zabiegów powinien być krótki, następnie można go stopniowo wydłużać.
Instalacja wibrofonów:w procesie leczenia bardzo ważne jest, aby był poprawnie umieszczone. Zasięg działania Vitafonu to około 7 centymetrów.
Wibrofony powinny dokładnie, lecz bez nadmiernego nacisku, przylegać do ciała w określonych obszarach. Wyznacznikiem prawidłowości ich umieszczenia jest maksymalne odczucie mikrowibracji w najniższych częstotliwościach.
W czasie zabiegów wibrofony nie poruszają się. Przy zabiegach po stronie pleców wygodniej jest przeprowadzać seans, leżąc na miękkim podłożu. Wibrofony podkłada się pod plecy w wybranym obszarze membranami do ciała.
Na twarzy i klatce piersiowej wibrofony zazwyczaj przytrzymuje się rękoma. Na kończynach i w obszarze szyi wygodniej jest skorzystać z elastycznego bandaża. Przy leczeniu stawów rąk i nóg zaleca się instalowanie wibrofonów pod kątem 90 stopni względem siebie, lecz nie jest to obowiązkowe. Kąt może wynosić od 60 do 120 stopni. Niepożądane jest umieszczanie wibrofonów naprzeciwko siebie, ponieważ przy takim położeniu drgania mogą się wzajemnie znosić.
Co wyróżnia Vitafon Aktiv:- skuteczniejsze działanie, oparte na nowych badaniach naukowych w dziedzinie terapii wibroakustycznej 2 typy wibrofonów, jedna para dla tułowia, druga dla kończyn dolnych i górnych;
- efektywniejsze rezultaty leczenia, dzięki zróżnicowanemu działaniu poszczególnych wibrofonów;
- szybszy czas osiągnięcia pozytywnych efektów leczenia;
- wygoda stosowania i mobilność urządzenia, dzięki wbudowanemu akumulatorowi.
Instrukcja obsługi mankietów mocujących:mankiet służy do indywidualnego użytku i stosowany jest do mocowania na ciele przetworników urządzeń Vitafon.
Mankiet umieszcza się pod ubraniem lub na wierzchu odzieży z cienkich tkanin.
Mankiet składa się z dwóch mocujących części oraz mocowanego paska przedłużającego.
Części mocujące wyposażone są w kieszonki na przetworniki.
Aby użyć mankietów, należy:- umieścić przetworniki do kieszonek mankietu,
- zamocować mankiet na ciele tak, aby przetworniki znalazły się nad wybranymi obszarami.
Urządzenie klasy IIa zgodnie z Dyrektywą o Wyrobach Medycznych 93/42/EWG jest oznaczony znakiem CE 1304. 24-miesięczna gwarancja.Badania naukowe:Partnerzy firmy VITAFON w badaniach naukowych dotyczących terapii wibroakustycznej w Polsce:- Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Wydział Rehabilitacji,
- Gdański Uniwersytet Medyczny, Zakład Fizjoterapii,
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Fizjoterapii,
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Katedra i Klinika Ortopedii, Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im dr Z. Radlińskiego.
Badania kliniczne zostały przeprowadzone:- w Moskiewskiej Akademii Medycznej im. I.M. Sieczenowa,
- w Naukowo-Badawczym Instytucie Klinicznym Obwodu Moskiewskiego (NBIKOM),
- w Państwowej Akademii Medycznej im. I.I. Miecznikowa w Sankt-Petersburgu,
- w Wojskowej Akademii Medycznej im. S.M. Kirowa (Sankt-Petersburg),
- w Pierwszym Państwowym Uniwersytecie Medycznym (Sankt-Petersburg),
- w RosNIDOI im. G.I. Turnera (Sankt-Petersburg),
- w Dziecięcym Szpitalu Miejskim nr 1 w Sankt-Petersburgu i innych instytucjach medycznych.
Podmiot odpowiedzialny: Vitafon Polska
Stanów Zjednoczonych 51/309
04-028 Warszawa
Ostrzeżenie
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.